środa, 6 lipca 2016

Strzały

O strzałach słów kilka...

Jedną z najważniejszych spraw jest zdecydowanie trafny dobór strzał. Strzały można najprościej podzielić na kilka grup: tradycyjne- drewniane, aluminiowe i karbonowe.
Strzały dobieramy w zależności od rodzaju łuku, z jakiego strzelamy i tak:

Strzały tradycyjne- drewniane


Strzały tradycyjne- drewniane: używamy głównie w łucznictwie tradycyjnym i historycznym. Strzelając z łuków bez celowników i specjalistycznego osprzętu dodatkowego (jaki możemy spotkać np przy łukach olimpijskich) używamy głównie strzał o drewnianym promieniu i z lotkami wykonanymi z naturalnych ptasich piór (zazwyczaj są to pióra indycze). Groty w zależności od preferencji i przeznaczenia- tarczowe (toczone) lub kute (stosowane w łucznictwie historycznym). Koszt takich strzał uzależniony jest zwykle od użytych materiałów i poziomu wykonania (co idzie w zasadzie w parze z kunsztem wytwórcy).

Strzały aluminiowe Strzały aluminiowe: stosowane głównie do łuków bloczkowych. Posiadają opierzenie z tworzywa sztucznego (gumowe lotki) i mają aluminiowe promienie. Groty- dzięki stosowanym insertom- można wymieniać w zależności od sytuacji i potrzeb (na przykład groty tarczowe można zamienić na myśliwskie, kiedy tylko mamy zamiar ustrzelić jakąś kudłatą czworonożną bestię)... Aluminiowe strzały są znacznie cięższe od karbonowych, jednak cechują się większą wytrzymałością.
Strzały karbonowe


Strzały karbonowe: wykonane z karbonu strzały charakteryzują się bardzo dużą powtarzalnością- z uwagi na możliwość perfekcyjnego doboru spinu i wagi, dzięki czemu świetnie spisują się w łucznictwie sportowym. Spotykane bardzo często w łukach olimpijskich oraz typu hunter. Strzały lżejsze niż aluminiowe, znacznie lepiej spisujące się na większych dystansach. Dodatkowym minusem może być ich wysoka cena.
Podsumowując...

Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie strzały, których dobór jest sprawa bardzo indywidualną a zależeć może od rodzaju łuku, przeznaczenia strzał, wyglądu, użytych materiałów, siły naciągu i ...możliwości finansowych. Dobierając strzały dla siebie (zwłaszcza na początku naszej przygody z łucznictwem) dobrze jest skorzystać z rady doświadczonego kolegi łucznika, znającego się na swoim fachu sprzedawcy czy wytwórcy strzał. Kupując strzały warto pamiętać aby nabywać je w kompletach, gdyż trenując na dobrze dobranych strzałach o jak najbardziej zbliżonych parametrach (waga, spin itd) możemy osiągać postępy i dopracowywać właściwa technikę oraz celność.  

Z pewnością o strzałach można pisać znacznie więcej. Można szczegółowo opisywać sposób ich wytwarzania, poszczególne elementy- komponenty wraz z wadami oraz zaletami ich stosowania... Jednakże- tak jak napisałem na wstępie- starałem się w kilku słowach przybliżyć nieco kwestię, która w łucznictwie jest tak bardzo istotna. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz